0
لطفاوارد شویدیاثبت نام کنیدبرای انجام این کار.

ارز دیجیتال بیت کوین (Bitcoin) با نام اختصاری BTC، هم اولین رمز ارزی است که عرضه شد و هم معروف‌ترین آنها بین بیش از ۵هزار ارز دیجیتال مختلف دنیا است! خبرگزاری‌ها مشتاقانه به‌دنبال اخبار افزایش‌های ناگهانی و چه‌بسا کاهش‌های نگران‌کننده در قیمت این ارز دیجیتال هستند. اما واقعا بیت کوین چیست و چرا توجه همه جهان را به خود جلب کرده است؟ در این مقاله کیوسک آکادمی، پاسخ کاملی به بیت کوین چیست می‌دهیم و همه راز و رمزهای این رمز ارز را با شما در میان می‌گذاریم.

بیت کوین چیست

بیت کوین چیست و چقدر ارزش دارد؟

بیت کوین ارز دیجیتال غیرمتمرکزی است که می‌توانید آن را بخرید، بفروشید یا مبادله کنید؛ آن‌هم بدون دخالت جاهایی مثل بانک یا مؤسسه‌های مالی. هر معامله بیت کوینی که تا امروز انجام شده، در دفتر حساب کلی ذخیره شده که در دسترس همه مردم است؛ بنابراین کسی نمی‌تواند در معامله‌های بیت کوینی دستکاری کرده، یا آن‌ها را کم و زیاد کند.

اگر با خواندن این پاراگراف کمی گیج شدید، نگران نباشید! به شما قول می‌دهیم تا پایان این مقاله درباره بیت کوین چیست ، کاملا با این ارز دیجیتال آشنا شوید. هرجا عبارت سردرگم‌کننده‌ای وجود داشت، حتما در ادامه آن را توضیح می‌دهیم. پس به خواندن این مقاله ادامه بدهید.

بیتکوین با ماهیت غیرمتمرکز طراحی شده، اما غیرمتمرکز یعنی چه؟ یعنی هیچ دولت، بانک یا حتی مؤسسه صادرکننده‌ای روی آن تسلط ندارد. درست به همین دلیل، هیچ‌چیز یا جایی هم وجود ندارد که ارزش آن را تضمین کند.

می‌دانیم که دولت هر کشوری، تضمین‌کننده ارزش پول رایج آن است. برای نمونه، حکومت ایالات متحده آمریکا تضمین می‌کند که به‌ازای دلارهای چاپی، می‌توان چیزهایی مثل طلا و پول‌های رایج سایر دولت‌ها را دریافت کرد. قدرت مالی این کشور هم تضمین‌کننده ارزش این ارز است.

اما برخلاف ارزش ارزهایی مانند دلار، یورو، ریال… که متصدی مشخصی دارند و همیشه تحت‌کنترل دولت‌ها و بانک‌های مرکزی هستند، ارزش ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین متصدی مشخصی ندارد؛ ممکن است یک روز بی‌ارزش شود و روز دیگر، ارزش آن به آسمان برسد!

چرا بیت کوین به این اندازه ارزشمند است؟

اصلا دلیل اینکه بیتکوین ارزشمند شده، این است که مردم آن را دارای ارزش می‌دانند. یعنی چه؟ طلا را تصور کنید! بیت کوین درست مانند فلز طلاست. در واقع انسان روی آن ارزش گذاشته؛ وگرنه ممکن بود از روز نخست، طلا را بی‌ارزش بدانند و در عوض فلز چدن، یا اصلا سنگ‌های معمولی را ارزشمند می‌دانستند!

ارزش بیت کوین از زمان عرضه اولیه‌اش در سال ۲۰۰۹، به‌طرز چشم‌گیری افزایش یافته است. زمانی هر بیت کوین ۱۵۰ دلار خرید و فروش می‌شد، اما امروز بیشتر از ۵۰هزار دلار قیمت دارد!

مقدار سکه‌های بیت کوین فقط ۲۱میلیون است، به همین خاطر با گذشت زمان، قیمت آن هم زیاد می‌شود، به‌ویژه با حضور سرمایه‌گذاران بزرگی که شروع به سرمایه‌گذاری روی این طلای دیجیتال می‌کنند تا دارایی‌های خود را در مقابل نوسان و تورم بازار بیمه کنند.

چه کسی رمز ارز بیت کوین را درست کرد؟

داستان بیتکوین چیست و سازنده آن، از داستان‌های عجیب و ‌غریب دنیای اینترنت است! واقعیت آن است که هنوز هم درباره سازنده رمز ارز بیت کوین، اطمینان صددرصدی نداریم. همه‌چیز از سال ۲۰۰۸ شروع شد. در ماه اوت آن سال، دومین bitcoin.org خیلی بی‌سروصدا ثبت شد.

دو ماه بعد، مقاله‌ای با عنوان «بیت کوین: سیستم پول الکترونیکی همتا به همتا» در اینترنت منتشر شد. این مقاله نخستین ردپای موجود از شخصیت مرموزی به‌نام ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) در اینترنت است، نامی که آن را سازنده بیت کوین می‌دانند، اما مطمئن نیستند کیست!

در روز سوم ژانویه ۲۰۰۹ برابر با چهاردهم دی ۱۳۸۷ خورشیدی، سی‌هزار خط کد، بیت کوین را به دنیا آورد. بیت کوین در بستر برنامه نرم‌افزاری مستقلی جریان دارد که در قالب یک سیستم لاتاری‌محور، آن را استخراج می‌کنند.

اسم ساتوشی ناکاموتو با آن مقاله و بعد هم نرم‌افزار اولیه بیت کوین گره خورده، اما حتی مشخص نیست که این نام به یک فرد برمی‌گردد یا گروه. از همان سال‌ها به بعد، افراد زیادی چهره پشت این اسم معرفی شده‌اند، بعضی‌ها ادعا کرده‌اند ناکاموتو هستند و بعضی‌ها را هم محققان و جست‌جوگران معرفی کرده‌اند. اما تا همین امروز، هویت واقعی ناکاموتو همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

بیت کوین چیست

بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

حالا که متوجه شدیم بیت کوین چیست به چگونگی کارکرد آن می‌پردازیم. بیت‌ کوین روی بلاک‌چین ساخته شده است. اما بلاک‌چین چیست؟

بلاک‌چین (Blockchain) بانک اطلاعاتی دیجیتالی توزیع‌شده یا غیرمتمرکز است. همان‌طور که از نامش پیداست، مجموعه به‌هم‌پیوسته‌ای از داده‌هاست که از واحدهایی به‌ نام بلاک تشکیل شده است. هر بلاک اطلاعاتی درباره هر معامله بیت کوینی، شامل تاریخ و ساعت، ارزش کل، خریدار و فروشنده، و کد شناسایی منحصربه‌فرد برای هر مبادله را دارد.

معامله‌های ورودی به‌ترتیب زمانی به هم وصل شده و زنجیره دیجیتالی از بلاک‌ها درست می‌کنند. هربار بلاکی به بلاک‌چین اضافه می‌شود، در دسترس همه کسانی قرار می‌گیرد که می‌خواهند آن را ببینند؛ در واقع این بلاک‌چین چیزی شبیه به دفتر کل معاملات ارز دیجیتال است.

مثالی درباره مفهوم بلاکچین

گفتیم بلاک‌چین غیرمتمرکز است، یعنی هیچ سازمانی آن را کنترل نمی‌کند. برای درک بهتر، می‌توانید بلاک‌چین را مثل یکی از سندهای گوگل (Google Doc) در نظر بگیرید که همه می‌توانند به آن دسترسی یافته و روی آن کار کنند.

هیچ‌کس صاحب این سند فرضی گوگل نیست، اما هرکسی که به آن دسترسی داشته باشد، می‌تواند در آن مشارکت کرده و تغییراتی بدهد. وقتی آدم‌های مختلف سند دیجیتالی را به‌روزرسانی می‌کنند، آن کپی که در اختیار شماست هم به‌روزرسانی می‌شود.

این درست همان سازوکار بلاک‌چین است. حالا شاید بپرسید اینکه همه می‌توانند بلاک‌چین را ویرایش کنند، خطر ندارد؟ آیا ممکن نیست فرد کلاهبرداری در آن دستکاری کند؟ اما بیت کوین اصلا به‌خاطر همین سازوکار بلاک‌چین مطمئن و امن دانسته می‌شود!

برای اضافه‌کردن یک واحد یا بلاک معامله به بلاک‌چین بیت کوین، معامله موردنظر باید مورد تأیید اکثریت دارندگان بیت کوین باشد، و کدهای منحصربه‌فرد برای تشخیص کیف پول‌ها و معاملات کاربران، باید با الگوی درست رمزگذاری مطابقت داشته باشند.

این کدها ارقامی تصادفی و طولانی هستند و تقلب در آن‌ها فوق‌العاده دشوار است. اینکه فرد متقلبی بخواهد بداند کد کیف پول بیت کوین چیست و آن را حدس بزند، مثل این است که ۹بار پشت‌سرهم در لاتاری برنده شود! این سطح از کدهای تأیید بلاک‌چین تصادفی، که برای هر معامله هم باید وجود داشته باشند، ریسک اینکه کسی بتواند در معاملات بیت کوین تقلب کند، به‌طرز عجیبی کاهش می‌دهد.

استخراج بیت کوین چیست و چگونه انجام می‌شود؟

حتما اصطلاح استخراج (mining) بیت کوین به گوشتان خورده است. به فرایند افزودن معامله‌های جدید به بلاک‌چین بیت‌کوین، استخراج می‌گویند. کار دشواری هم است. کسانی که سراغ استخراج بیت کوین می‌روند، از فرایندی به‌نام اثبات کار (Proof of Work) استفاده می‌کنند.

در فرایند اثبات کار، از کامپیوتر برای حل معماهایی ریاضیاتی استفاده می‌کنند که معاملات را تأیید می‌کنند. کدنویسی بیتکوین طوری انجام شده که هر کسی به مسابقه ادامه داده و این معماهای ریاضیاتی را حل کند و در واقع به زنده ماندن کل سیستم کمک کرده و سکه بیت کوین جایزه می‌گیرد.

این همان فرایند استخراج بیتکوین است؛ سکه‌های جدید این‌طور تولید شده و معاملات جدید به این شیوه به بلاک‌چین اضافه می‌شوند. قرار است طی ۲۰ سال از آغاز بیت کوین، در مجموع ۲۱میلیون سکه منتشر شود. تا امروز، حدود ۱۸٫۵میلیون بیت کوین استخراج شده است.

در روزهای اولیه عرضه بیت کوین، هر فردی می‌توانست بیت کوین استخراج کند، اما دیگر این‌گونه نیست. کدنویسی بیت کوین طوری انجام شده که حل معماها با گذر زمان سخت و سخت‌تر می‌شوند و به محاسبات کامپیوتری بیشتر و بیشتری نیاز دارند.

این روزها برای استخراج بیت کوین، از کامپیوترهایی با قدرت پردازش بسیار بالا استفاده می‌کنند و چنین کامپیوترهایی به نیروی برق فوق‌العاده زیادی نیاز دارند که باید بسیار ارزان هم تمام شود. از طرف دیگر، بیت کوینی که این‌روزها از طریق استخراج به دست می‌آید، بسیار کمتر از گذشته است.

فعالان این حوزه می‌گویند تقریبا همه بیت کوین‌های موجود تا سال ۲۰۴۰ میلادی وارد چرخه بازار شده و دیگر سکه جدیدی برای استخراج باقی نخواهد ماند. از آن به بعد، استخراج‌کنندگان بیت کوین، فقط باید به سودی بسنده کنند که از مبادله آن دریافت می‌کنند.

بیت کوین چیست

چگونه از بیت کوین استفاده کنیم؟

خیلی از فعالان این حوزه، از بیت کوین برای سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنند. علاوه‌ بر این، می‌توان از بیت کوین برای خرید هم استفاده کرد. البته در حال حاضر فروشنده‌های کمی، آن‌هم بیشتر در ایالات متحده، پرداخت با ارز دیجیتال را می‌پذیرند.

در ایالات متحده، شرکت‌های بزرگی مانند شرکت خرده‌فروشی اووراستاک (Overstock)، شرکت مخابرات ای‌تی‌اندتی (AT&T) و شرکت پخش ویدئویی توییچ (Twitch) بیت کوین را قبول می‌کنند. بعضی فروشگاه‌های کوچک و وب‌سایت‌ها هم بیت کوین می‌پذیرند، البته تعداد آن‌ها بسیار محدود است.

در ایران، هیچ شرکت یا فروشگاهی به‌طور رسمی بیت کوین نمی‌پذیرد. ایرانی‌ها اکثرا به دو صورت در بازار بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کنند:

  • خرید بیت کوین و سایر رمز ارزها و حفظ آن‌ها به‌عنوان سرمایه،
  • خرید و فروش بیت کوین و ارزهای دیجیتال، به‌منظور سود مالی از نوسان قیمت‌ها.

چگونه و از کجا بیت کوین بخریم؟

بهترین راه برای خرید بیت کوین در ایران، استفاده از خدمات صرافی‌های آنلاین ارزهای دیجیتال است. طی چند سال اخیر صرافی‌های آنلاین زیادی شروع به فعالیت کرده و بعضی از آن‌ها امکان خرید و فروش بین صاحبان ارزهای دیجیتال را هم فراهم می‌کنند.

برای یافتن صرافی‌های رمز ارز معتبر، می‌توانید عبارت صرافی ارز دیجیتال را در گوگل جست‌وجو کرده، و مدت کار آن‌ها، تعداد تقریبی مشتری‌ها و امکانات‌شان را باهم مقایسه کنید. این‌ها بعضی از معتبرترین صرافی‌های ارز دیجیتال هستند:

  • صرافی ارز دیجیتال کیوسک: کیوسک یکی از صرافی‌های معتبر ایرانی است. در کیوسک می‌توانید با استفاده از کارت بانکی شتابی و پرداخت ریالی، رمز ارز خرید و فروش کنید.
  • صرافی ارز دیجیتال بایننس (Binance): صرافی بایننس را سازنده بایننس‌کوین راه انداخت، اما تعداد زیادی ارز دیجیتال در این صرافی معتبر خرید و فروش می‌شوند. بایننس بزرگ‌ترین صرافی رمز ارز در دنیاست.
  • صرافی ارز دیجیتال کراکن (Kraken): کراکن هم یکی دیگر از صرافی‌های ارز دیجیتال است که فعالیت خود را از سال ۲۰۱۱ در ایالات متحده آغاز کرد. کراکن یکی از بهترین خدمات پشتیبانی دنیا را دارد.
  • صرافی Wallex (پیشنهاد ما): این صرافی یکی از معتبرترین صرافی های ایرانی است که با رابط کاربری مدرن خود و همچنین اپلیکیشن‌های موبایل قدرتمند، کاربری آسان و دلپذیری را به شما ارایه می‌دهد. علاوه بر این خرید و فروش و حتی ترید با این صرافی، به آسانی و با کمی آموزش قابل انجام است. برای ورود و ثبت نام در این صرفای و برخورداری از ۱۰٪ تخفیف در کارمزد بر روی تصویر زیر کلیک کنید

[the_ad id=”12624″]

علاوه‌ بر این‌ها، ده‌ها صرافی رمز ارز دیگر هم وجود دارند که با جست‌وجوی مختصری می‌توانید آن‌ها را پیدا کنید. پیش از استفاده از خدمات صرافی‌های ارز دیجیتال، باید به‌خوبی بدانید بیت کوین چیست و روی اعتبار و امنیت آن‌ها مطمئن شوید.

کیف پول بیت‌ کوین: رمز ارز بیت کوین را چگونه و کجا نگه داریم؟

سرمایه‌گذاران بازار ارزهای دیجیتال، برای نگهداری دارایی‌های ارز دیجیتال خود، باید کیف پول داشته باشند. کیف‌های رمز ارز انواع نرم‌افزاری و سخت‌افزاری دارند. در این بخش رایج‌ترین کیف‌های بیت کوین را معرفی می‌کنیم.

کیف پول بیت کوین

۱. کیف پول رمز ارز اکسودوس

خیلی‌ها اکسودوس (Exodus) را بهترین کیف پول ارز دیجیتال برای مبتدی‌ها می‌دانند. اکسودوس کیف نرم‌افزاری برای کامپیوتر و موبایل است. کار با رابط کاربری این کیف پول آسان است و طراحی زیبایی هم دارد. یکی از پرطرف‌دارترین قابلیت‌های اکسودوس، معامله بین ارزهای دیجیتال است. این کیف پول امکان معامله بین بیش از ۱۰۰ رمز ارز مختلف را فراهم کرده است.

کیف ارز دیجیتال اکسودوس برای تازه‌کارها عالی است؛ پشتیبانی آنلاین خوبی هم دارد. این کیف پول نرم‌افزاری در سیستم‌عامل‌های آی‌اُاس، اندروید، ویندوز، لینوکس و مکینتاش اجرا می‌شود.

۲. کیف پول رمز ارز الکتروم

الکتروم (Electrum) بهترین کیف پول برای کاربران حرفه‌ای است که به‌صورت اختصاصی روی بیت کوین کار می‌کنند. این کیف پول سال ۲۰۱۱، یعنی حدود ۲ سال بعد از عرضه بیت کوین، کار خود را آغاز کرد. ظاهر الکتروم خیلی ساده است، اما قابلیت‌های فوق‌العاده‌ای دارد.

کیف پول الکتروم را بیشتر مناسب کاربران حرفه‌ای می‌دانند، چون گزینه‌های پیچیده‌ای دارد. الکتروم متن باز (open source) است، و به کاربرانش اجازه می‌دهد کارمزدهای متغیری برای معامله‌ها تعیین کنند. در این کیف پول، سطح امنیت را هم می‌توان دستکاری کرد.

۳. کیف پول رمز ارز مای‌سلیوم

مای‌سلیوم (MyCelium) برای کسانی است که فقط روی گوشی هوشمند از کیف پول استفاده می‌کنند. این کیف پول هم محدود به بیت کوین و چند ارز دیجیتال دیگر است. مای‌سلیوم خیلی شبیه الکتروم است. تفاوت عمده بین این دو کیف پول، در محدود بودن مای‌سلیوم به موبایل است.

مای‌سلیوم هم یکی از اولین کیف پول‌هایی بود که برای بیت کوین ساخته شد. در این کیف پول می‌توانید کارمزد معامله را تعیین، و مدت زمان انتظار برای انجام معامله را هم مشخص کنید.

۴. کیف پول رمز ارز لجر نانو اکس

کیف پول لجر نانو اس (Ledger Nano X)، کیف سخت‌افزاری است و از رمز ارزهای مختلفی پشتیبانی می‌کند. لجر نانو اکس تنظیمات پیچیده، ولی امنیت فوق‌العاده‌ای دارد. کیف سخت‌افزاری، ارزها را به‌صورت آفلاین حفظ کرده و دزدیدن آن‌ها را غیرممکن می‌کند؛ مگر اینکه کسی به کیف سخت‌افزاری شما دسترسی پیدا کرده و آن را بدزدد!

لجر نانو اکس شبیه فلش مموری است و می‌توانید آن را از طریق پورت یواس‌بی، به کامپیوتر متصل کنید. کیف پول نانو اکس دو دکمه برای تأیید معامله دارد و همه‌چیز را می‌توانید روی صفحه نمایش آن ببینید. لجر یکی از مطمئن‌ترین برندهای کیف پول ارز دیجیتال در بازار و حدود ۱۲۰ دلار هم قیمت دارد.

۵. کیف پول رمز ارز ترزر مدل تی

ترزر (Trezor) از برندهای معروف کیف سخت‌افزاری ارز دیجیتال است. ترزر مدل تی (Trezor Model T) جدیدترین کیف این برند است و صفحه لمسی هم دارد. قیمت این کیف ارز دیجیتال حدود ۱۹۰ دلار است. البته کیف‌های ترزر فقط با کامپیوترهای دسکتاپ سازگاری دارند.

صفحه لمسی این کیف پول، در مقایسه با مدل‌های قبلی که دکمه داشتند، کار با آن را برای مبتدی‌ها آسان‌تر می‌کند. ترزر جای ورود کارت حافظه میکرواس‌دی (MicroSD) هم دارد. با استفاده از میکرواس‌دی، می‌توانید پین را رمزگذاری کرده و امنیت این کیف سخت‌افزاری را چندبرابر کنید!

آیا بیت کوین روند صعودی خود را حفظ می‌کند؟

در اولین روزهای سال ۱۳۹۹ قیمت بیت کوین کمی بیشتر از ۵هزار دلار بود، اما در آخرین روزهای آن سال، قیمت بیت کوین به بیشتر از ۵۸هزار دلار رسید! یعنی در طول یک سال، حدود ۵۳هزار دلار افزایش قیمت داشت. از آن تاریخ تا امروز، هرچند قیمت بیت کوین نوساناتی داشته، اما در همان کانال باقی مانده است.

تا همین یکی دو سال پیش، سرمایه‌گذاری روی بیت کوین، سرمایه‌گذاری حاشیه‌ای محسوب می‌شد. خیلی از سرمایه‌گذاران بزرگ دنیا، آن را ارزشمند نمی‌دانستند و تمایلی به سرمایه‌گذاری مستقیم روی آن نداشتند. اما طی چند وقت اخیر، قیمت این ارز دیجیتال، به‌عنوان بزرگ‌ترین رمز ارز دنیا، بیشتر از ۱۰برابر شده است!

هرچند بیت کوین فعلا کانال ۵۰هزار دلار را حفظ کرده، اما به نظر می‌رسد قیمت آن طی سال‌های آینده ۶رقمی شود. یکی از مهم‌ترین دلایلی که برای رشد بیت کوین در آینده عنوان کرده‌اند، ورود بانک‌ها و مؤسسه‌های مالی بزرگ بین‌المللی به سرمایه‌گذاری روی ارز دیجیتال است.

کلام اخر دربارۀ چیستی بیت کوین

در این مقاله به سوال بیت کوین چیست پاسخ کاملی دادیم. بعد هم به هویت اسرارآمیز سازنده آن اشاره کردیم، به چگونگی کارکرد، استخراج و خرید و فروش بیت کوین در ایران و جهان پرداختیم. در نهایت هم بهترین کیف پول برای بیت کوین را معرفی کردیم.

اگر قصد فعالیت در بازار بیت کوین را دارید، باید مشخص کنید هدفتان سرمایه‌گذاری و رسیدن به سودهای بلندمدت است، یا معامله‌های دوره‌ای و سودهای کوتاه‌مدت را مدنظر دارید. پیش از هرگونه معامله و سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال از جمله بیت کوین، باید بدانید مفهوم بیت کوین و چگونگی فعالیت در بازار رمز ارز را بدانید.

 

لینک منبع

معرفی بهترین یخچال فریزرهای ایرانی برای خرید
معرفی و نقد سریال ملکه شارلوت: داستان بریجرتون

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

GIF