در , , , ,

نوام چامسکی: این‌که هوش مصنوعی بر ما تسلط خواهد یافت ایده‌ای احمقانه است

20 12 1401 09 24 01 ق ظ

 

نوام چامسکی زبان‌شناس، فیلسوف، دانشمند علوم شناختی برجسته جهان هم صدایش درآمده و به نظر می‌رسد او از هیاهوی همگانی در مورد هوش مصنوعی به شکل کنونی خسته شده است.

در مقاله‌ای برای نیویورک تایمز ، نوام چامسکی نوشته که اگرچه موج فعلی چت ربات‌های هوش مصنوعی مانند ChatGPT OpenAI و Bing AI مایکروسافت به عنوان اولین درخشش در افق هوش مصنوعی عمومی مورد ستایش قرار گرفته‌اند و چنین به نظر می‌رسد که که هوش مصنوعی قادر است به روش‌هایی برتر از انسان‌ها فکر و عمل کند، ما هنوز به آن سطح نزدیک نشده‌ایم.

دانشمند علوم شناختی مؤسسه فناوری ماساچوست گفت: «آن روز ممکن است فرا رسد، اما طلوع آن هنوز فرا نرسیده است، برخلاف آنچه که می‌توان در سرفصل‌های گیج‌گننده خواند و در رفتار سرمایه‌گذاری‌های دید.»

چامسکی خاطرنشان می‌کند: «هرچقدر هم که این برنامه‌ها در برخی حوزه‌های باریک مفید باشند، هیچ راهی وجود ندارد که یادگیری ماشینی مانند امروز بتواند با ذهن انسان رقابت کند.»

فعلا سرآغاز‌های کار هوش مصنوعی در مشاغل ما آمده‌اند و رفته رفته آینده ما را در اختیار می‌گیرد، مانند چیزی از یک کمدی تراژیک نویسنده آرژانتینی خورخه لوئیس بورخس.

چامسکی توضیح می‌دهد: «ذهن انسان، مانند ChatGPT و امثال آن، یک موتور آماری برای تطبیق الگو‌ها، جمع‌آوری صد‌ها ترابایت داده و برون‌یابی محتمل‌ترین پاسخ مکالمه یا محتمل‌ترین پاسخ به یک سؤال علمی نیست. برعکس، ذهن انسان یک سیستم شگفت‌آور کارآمد و حتی ظریف است که با مقادیر کمی از اطلاعات کار می‌کند؛ این ذهن به دنبال استنتاج همبستگی‌های بین نقاط داده نیست، بلکه به دنبال ایجاد توضیحات است.»

در حالی که به نظر می‌رسد چت ربات‌های هوش مصنوعی موجود در حال حاضر خلاقیت و نبوغ انسان را تقلید می‌کنند، آن‌ها این کار را تنها بر اساس احتمالات آماری انجام می‌دهند و نه به دلیل دانش و درک عمیق‌تر. به این ترتیب  تمام فرآیند‌های فکری انسان را نادیده می‌گیرد و بنابراین در تقلید از هوش انسانی هنوز گیر دارند.

چامسکی استدلال می‌کند که آنها فعلا در مرحله ماقبل انسانی یا غیرانسانی تکامل شناختی هستند.

سیستم‌های یادگیری ماشینی هم می‌توانند بیاموزند که زمین صاف است و هم اینکه زمین گرد است، صرفاً با احتمالاتی که در طول زمان تغییر می‌کنند. به همین دلیل، پیش‌بینی‌های سیستم‌های یادگیری ماشین همیشه سطحی و مشکوک خواهد بود.

به عبارت دیگر، این مفهوم که هوش مصنوعی‌ها جهان را تسخیر خواهند کرد، از فقدان کامل درک انسان‌گونه‌ای نشات می‌گیرد که نمی‌داند جهان چگونه کار می‌کند.

 

منبع

از طریق

گزارش

نویسنده علیرضا مجیدی

لطفا به این مطلب رای بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

GIPHY App Key not set. Please check settings

سریالپوستشیر

همراهی مخاطبان با نعیم و رضا پروانه؛ یادداشتی درباره سریال پوست شیر و علل کامیابی آن

4593514

چگونه آگاهی خود را افزایش دهیم؟ مروری بر آسان‌ترین راه‌های مطالعه کتاب