0
لطفاوارد شویدیاثبت نام کنیدبرای انجام این کار.

با افزایش روزافزون هزینه‌های زندگی، نیاز به دریافت وام، بیش‌ازپیش احساس می‌شود. در حال حاضر برای دریافت وام می‌توان به دو صورت آنلاین و آفلاین اقدام کرد. برای دریافت وام آفلاین باید به‌صورت حضوری به بانک‌ها مراجعه کرده و وام خود را با ارائه مدارک و ضامن بگیرید. این در حالی است که اغلب وام‌های آنلاین پروسه بسیار کوتاه‌تری داشته و نیازی به ارائه مدارک زیاد نیست. این نوع وام‌ها معمولاً توسط شرکت‌های خصوصی با پشتوانه قابل‌قبول ارائه می‌شوند.

در سال‌های اخیر سرویس‌های وام آنلاین زیادی عمدتا با پشتوانه بانک‌های خصوصی راه‌اندازی شده‌اند که مبالغ نسبتا محدودی را با فرآیندی آسان به متقاضیان ارایه می‌دهند. بسیاری از این وام‌ها جهت خرید کالا ارایه می‌شود و به صورت پول نقد نیست و صرفا می‌توانید برای خرید کالا یا خدمات از آنها استفاده کنید.

در این مقاله می‌خواهیم دو نمونه از مطرح‌ترین سرویس‌های وام آنلاین که تبلیغات زیادی بر روی‌شان صورت گرفته را با هم مقایسه کنیم.

قسطا و لندو. بگذارید اول این دو سرویس را معرفی کنیم.

قسطا چیست:

وام قسطا در قالب یک کارت اعتباری عضو شتاب به نام قسطا کارت در اختیار شما قرار داده میشه. با این کارت میتونید از هر فروشگاه اینترنتی و غیر اینترنتی در سراسر کشور خرید کنید و هزینه‌اش رو بعداً بصورت اقساطی بپردازید.

لندو چی؟

لندو هم مثل قسطا یک کارت بانکی در اختیارتون قرار میده که می‌تونید وامتون رو از طریق همه دستگاه‌های کارتخوان و درگاه‌های آنلاین خرج کنی!

 

مقایسه لندو و قسطا؛ کدام بهتر است؟

این مقایسه به صورت عملی انجام شده و مثل سایر مقالات نقد و بررسی، صرفا شامل ارزیابی و مقایسه قابلیت‌ها دو سرویس نیست بلکه تجربه عملی آنها را مقایسه می‌کنیم. در پاسخ به سوال بالا در ابتدا یک جواب خلاصه می‌دهم: قسطا بهتر است. در ادامه دلایل تجربی را توضیح می‌دهم و در نهایت هم به معرفی و قیاس تفاوت‌های این دو سرویس می‌پردازم.

چرا قسطا بهتر است؟ بگذارید همین‌جا به طور چکیده به این سوال پاسخ بدهم. من در ابتدا برای وام لندو اقدام کردم و درخواستم را ثبت کردم. پس از چند روز تصمیم گرفتم برای قسطا هم اقدام کنم و برای همین در قسطا هم درخواست وام ثبت کردم. مراحل کار در قسطا به سرعت انجام گرفت و من وامم را دریافت کردم و پس از مدتی از طرف قسطا برای تایید و نظرسنجی با من تماس گرفتند. در همین زمان‌ها بود که تازه درخواست وام من در لندو مورد تایید اولیه قرار گرفت و به من پیغامی ارسال شد که وارد مراحل مربوطه شوم. یعنی اولین مرحله از مراحل ثبت نام وام در لندو در زمانی اتفاق می‌افتاد که من تقریبا تمام موجودی وام قسطا را خرج کرده بودم.

 

ارزیابی مراحل دریافت وام در قسطا:

قسطا برخلاف لندو دارای اپلیکیشن نیست و تمام مراحل را باید از طریق مرورگر جه در دسکتاپ یا موبایل انجام دهید. برای این کار ابتدا در پلتفرم ثبت نام می‌کنید و وارد پنل می‌شوید و یک درخواست ثبت می‌کنید و مقدار وام مورد نیاز که حداکثر ۲۰ میلیون تومان است را تعیین می‌کنید. باقی مراحل را باید از طریق همین پنل پیگیری کنید. هر مرحله‌ای را که تکمیل کرده باشید وقتی به پنل مراجعه کنید به طور خودکار مرحله بعدی را برای‌تان نمایش می‌دهد و راهنمایی می‌کند.

مرحله اول که ثبت اطلاعات است تقریبا بدون مشکل خاصی انجام شد. اما مرحله بارگذاری مدارک، برای من سخت‌ترین مرحله بود. رابط کاربری قسطا در این بخش ناکارآمد است و باعث دردسر می‌شود. محصوصا اگر با گوشی بخواهید مدارک را بارگذاری کنید کارتان سخت خواهد بود. برای آسان‌تر کردن کار، طراحان ترتیبی چیده‌اند که بر اساس آن ترتیب باید اطلاعات را وارد کرده و پس از درج اطلاعات بخش بارگذاری فعال می‌شود و شما می‌توانید به تعداد دلخواه فایل بارگذاری کنید. اما این کار اتفاقا باعث ایجاد مشکل می‌شود چون اگر اشتباهی رخ داده باشد تصحیح آن آسان نیست و بهتر بود فرم مرحله‌ای به شکلی بود که فیلدهای هر مرحله به طور کامل برای کاربر نمایش می‌یافت تا بتواند با دید بهتری اطلاعات را وارد کرده و فایل‌های را آپلود کند.

اما مشکل اصلی در زمان تایید مدارک بود. مدارکی که بارگذاری می‌کنید به سرعت بررسی می‌شود و حداکثر تا ۲۴ ساعت نتیجه به شما اطلاع داده می‌شود. هر بار مدارک را بارگذاری می‌کردم پیغامی مبنی بر ناقص بودن مدارک برایم ارسال می‌شد که شاید یکی دو بار آن منطقی بود اما دفعات بعدی کلافه‌کننده و غیرمنطقی بود. مشکل از جایی پدیدار می‌شد که اگر نقصی در یکی از مدارک‌تان وجود داشت می‌بایست دوباره تمام مدارک قبلی مربوطه را نیز با مدرک جدید بارگذاری می‌کردی و گویا کارشناسان قسطا به مدارک قبلی شما – وقتی نقصی اعلام شده – دسترسی نداشتند. بهتر آن بود که اگر یکی از مدارک نقص داشت، فقط نیاز به بارگذاری مجدد همان مدرک باشد نه اینکه مدارک قبلی هم باید دوباره آپلود شود.

چندین بار پیغام نقص مدارک – و البته کمی هم تعلل خودم برای مراجعات مکرر به بانک جهت دریافت گردش و معدل حساب – باعث شد این مرحله یک ماه زمان ببرد. وقتی باز هم پیغام نقص مدرک آمد با پشتیبانی از طریق چت سایت ارتباط برقرار کردم و اعتراض خود را ابراز کردم و کارشناس مربوطه مجدد بررسی کرد و همانجا مدارک را تایید و مرا به مرحله بعدی که دریافت تعهدات بود ارجاع دادند.

مدارکی که برای دریافت وام قسطا نیاز دارید شامل مدارک هویتی، مدارک مربوط به سکونت (اجاره‌نامه، سند ملکی و ..) و اطلاعات شغلی و گردش و معدل حساب بانکی یا فیش حقوقی یا پروانه کسب شماست. بنابراین معمولا باید این مرحله را بدون دردسر خاصی طی کنید.

مرحله بعدی، امضای سفته الکترونیکی است که به صورت آنلاین انجام می‌شود و شما باید بر اساس راهنمای ویدیویی، فرم مربوط به سفته‌ها را پر کرده (اپلیکیشنی به نام آینده ساین را باید نصب داشته باشید) و سپس امضای الکترونیکی را انجام دهید. من این مرحله را سریع و بدون مشکل انجام دادم.

پس از انجام این مرحله خیلی سریع بررسی انجام شده و وام تایید شد. مبلغ دو میلیون و نهصد تومان را پرداخت کردم و کارت برایم صادر و ارسال شد و پس از حدود سه روز کارت به دستم رسید. پس از اینکه ثبت دریافت کارت را وارد کردم اطلاع دادند که حداکثر تا سه روز مبلغ وام به کارت واریز شده و کارت شارژ می‌شود. حدود یکی دو روز بعد کارتم شارژ شد و مبلغ ۲۰ میلیون تومان به حسابم واریز شد.

معایب قسطا (تجربی):

 • نداشتن اپلیکیشن موبایل
 • رابط کاربری ضعیف سایت
 • عدم تایید مدارک به علت بهانه‌های واهی

محاسن قسطا:

 • سرعت در تایید اولیه، بررسی مدارک و سایر مراحل
 • عدم نیاز به چک
 •  ساده بودن مراحل تضامین
 • انجام سریع مراحل و آنلاین بودن تمام مراحل (اگر من سریع مراحل را انجام می‌دادم و نقص مدارک وجود نداشت بین ۷ تا ۱۰ روز می‌توانستم وام بگیرم)

خلاصه: وام قسطا به پشتیبانی بانک آینده ارایه می‌شود و شما می‌بایست در بانک آینده حساب داشته یا از طریق اپلیکیشن کیلید به صورت آنلاین حساب باز کنید. همه مراحل درخواست وام به صورت آنلاین انجام می‌شود و شما در ابتدا اطلاعات خود را وارد کرده (اعتبار بانکی شما بررسی می‌شود و برای مرحله اعتبارسنجی آنلاین حدود ۱۰ هزار تومان باید بپردازید) و پس از تایید اعتبار، اطلاعات خود را وارد می‌کنید در مرحله بعد مدارک را بارگذاری می‌کنید و در نهایت پس از تایید تضامین (سفته آنلاین) را امضا می‌کنید و مبلغ کارمزد را پرداخت می‌کنید و کار شما در اینجا تمام است. باقی کار به عهده قسطاست. کارت برای شما ارسال می‌شود و پس از این‌که تایید کنید خیلی زود کارت‌تان شارژ می‌شود. با این کارت می‌توانید از هر فروشگاه فیزیکی یا آنلاین خرید انجام دهید.

 

ارزیابی مراحل دریافت وام در لندو:

اعتبار لندو هم از جانب بانک آینده تامین می‌شود. مراحل کار تقریبا شبیه قسطاست. در اینجا هم حداکثر مبلغ وام ۲۰ میلیون تومان است. یک حسن لندو داشتن اپلیکیشن موبایل است. شما هم از طریق اپلیکیشن و هم مرورگر می‌توانید درخواست وام خود را ثبت کنید و اولین مرحله در اینجا هم تایید اعتبار است. با اینکه درخواست قسطا را پس از لندو ثبت کرده بودم اما تایید اولیه لندو برای شروع مراحل درخواست وام در زمانی برای من پیامک شد که من وام قسطا را دریافت و تقریبا کل آن را خرج کرده بودم.

مدارک مورد نیاز لندو تقریبا شبیه قسطاست. فقط در اینجا به گواهی ثنا هم نیاز دارید. من به دلیل این تاخیر وام لندو را دریافت نکردم بنابراین ارزیابی تجربی را نمی‌توانم بیان کنم. (برای مطالعه و ارزیابی تجربی کاربران از لندو این مطلب را مطالعه کنید.)

در مقایسه باید گفت مبلغ کارمزد لندو کمی بالاتر از قسطاست. پشتیبانی آن ضعیف‌تر و سرعت بررسی و تایید در لندو بسیار کند است. سایر مراحل درخواست وام تقریبا مشابه یکدیگر است. در اینجا نیز لندو کارت برای‌تان صادر می‌شود که با آن می‌توانید از تمام فروشگاه‌ها خرید کنید.

محاسن لندو:

 • داشتن اپلیکیشن موبایل
 • رابط کاربری خوب

معایب لندو نسبت به قسطا:

 • کارمزد بالاتر
 • تاخیر زیاد در تایید اولیه
 • کندی بررسی مدارک
 • پشتیبانی صعیف

 

نقد فیلم عامه پسند | مدرنیسم محافظه‌کار در برابر نئولیبرالیسم سنتی!
ایونت مارکتینگ یا بازاریابی از طریق رویداد چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

GIF