0
لطفاوارد شویدیاثبت نام کنیدبرای انجام این کار.

 

افراد زیادی در سال‌های اخیر توانسته‌اند با تخصص در بازار‌های مالی و ترید موفق شوند و ثروت نجومی بدست آورند.همین امر باعث شده که بسیاری از افراد به ترید و معامله‌گری علاقه‌مند شوند و ترید را یه عنوان شغل جدید خود انتخاب کنند. اما ترید ارز دیجیتال چیست؟

ترید در بازار‌ ارز دیجیتال یک مهارت است و مثل هر مهارت دیگر برای استاد شدن در آن نیاز به وقت و آموزش دارد. اگر شما نیز تمایل دارید با صنعت چند صد ساله ترید بیشتر آشنا شوید، تا آخر این مقاله با من همراه باشید.

 

تریدر کیست؟

تریدر در واقع همان معامله‌گر در زبان فارسی است، فردی که در بازار‌های مالی مختلف به معامله‌گری می‌پردازد. این بازارها می‌توانند بازار‌های کلاسیک مثل بازار کالا، سهام و فارکس باشد و یا بازار مدرن ارز دیجیتال که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند.

تریدر‌ها با تسلط بر علم تحلیل بازار از داده‌های بازار استفاده می‌کنند تا روند پیش روی قیمت را بتوانند پیش‌بینی کنند. به عنوان مثال، کسب د‌رآمد در ارز دیجیتال برای تریدر‌ها از سایر بازارها قابل توجه‌تر است زیرا نسبت به بازار‌های کلاسیک، ارز دیجیتال نوسانات شدید‌‌تری را تجربه می‌کند و سود بیشتری می‌دهد، حال اگر تریدر تحلیل فاندامنتال و تکنیکال درستی انجام دهد و نواسانات را پیش‌بینی کند می‌تواند صاحب سود چشم‌گیری شود.

تریدرها می‌توانند خصوصی و با سرمایه خود و برای خود کار کنند یا اگر سواد و تجربه کافی را داشته باشند، می‌توانند در شرکت‌های بزرگ مالی به معامله‌گری بپردازند سود‌‌های نجومی بدست آورند.

مطالعه بیشتر: درآمد از ارز دیجیتال

شخصی در حال خوشحالی به دلیل سود در ترید ارز دیجتال

ترید ارز دیجیتال چگونه است؟

ترید موفقیت‌آمیز و سود‌آور بر پایه‌ی یک اصل بنا شده است، خرید در قیمت پایین و فروش در قیمت بالا. اما این خرید و فروش در بازار‌های مالی مختلف مسیر‌های مختلفی دارد.

ترید در بازار ارز دیجیتال نسبت به سایر بازار‌های مالی دارای مسیری راحت‌تر است. برای خرید و فروش ارز دیجیتال شما اول بایست در یکی از صرافی‌های داخل یا خارج کشور ثبت‌نام کنید. توجه داشته باشید که تقریبا همه‌ی صرافی‌های دیجیتال داخلی و بیشتر صرافی‌های خارجی نیاز به احراز هویت دارند. مسئله احراز هویت در داخل کشور مانعی ندارد و ساده است اما بسیاری از صرافی‌های خارج کشور کاربران ایرانی را تحریم کرده و مانع سرویس‌دهی به ایرانیان می‌شوند.

بعد از ثبت‌نام و احراز هویت موفقیت‌آمیز، شما با سیلی از ارز‌های مختلف روبرو می‌شوید و به احتمال زیاد از خود می‌پرسید که کدام یک از این ارزها برای ترید کردن مناسب است؟ جواب این سوال فرد به فرد متفاوت است ولی قاعده‌ی کلی انتخاب ارز با مارکت کپ بالاست. هم‌چنین، بسته به روش تریدی که انتخاب کرده‌اید ممکن است کیف پول‌های ارز دیجیتال تعبیه شده در صرافی‌ها مناسب شما نباشد و نیاز به یک کیف پول ارز دیجیتال نرم یا سخت افزاری داشته باشید. در قسمت روش‌های ترید ارز دیجیتال با این موضوعات بیشتر آشنا می‌شوید.

با شنیدن اسم ترید و معامله شاید تصویر نمودارها، درصد‌‌های سبز رنگ، دلار و وال استریت در ذهن شما تداعی شود، اما ترید نیز مزایا و معایب خود را دارد که در بخش بعد به آن می‌پردازیم.

 

مزایا و معایب ترید چیست؟

هیچ راه کسب در‌آمدی بی‌عیب و نقص نیست. ترید و تریدر شدن در کنار مزایای بسیاری که دارد معایبی نیز دارد که قبل از انتخاب ترید به عنوان شغل باید آن‌ها را سنجید.

از مزایای ترید می‌توان به آزادی عمل آن اشاره کرد، شما رئیس خودتان هستید و ساعت کاری و پولی که بدست می‌آورید همگی به خودتان بستگی دارد. دیگر مزیت تریدر شدن پتانسیل رشد آن است. طبق اصول اثر مرکب، سرمایه‌ی شما با گذشت زمان رشد نمایی خواهد داشت که از در بلند مدت از دریافت حقوق خطی به مراتب برتر است. مزیت ترید فقط آزادی و سود کار نیست، محل کار شما هر مکانی است که شما بخواهید و تنها به یک گوشی یا لبتاپ متصل به اینترنت نیاز دارید.

اما شاید بزرگ‌ترین مزیت آن این است که برای شروع شما نیاز به سرمایه چند ۱۰ یا چند ۱۰۰ میلیونی نیاز ندارید. اگر تریدر شخصی باشید و با پول خودتان شروع کنید با ۵۰۰ هزار یا ۱ میلیون تومان هم می‌توان شروع به ترید کرد. شما اگر علم و مهارت کافی برای یک تریدر موفق شدن را داشته باشید و بتوانید آن را اثبات کنید، شرکت‌هایی هستند که شما را جذب کرده و سرمایه سنگینی را در اختیار شما می‌گذارند و سود معاملات ۲۰ درصد را به شرکت و تا ۸۰ درصد به شما می‌رسد.

از مزایا که بگذریم، به معایب تریدر شدن می‌رسیم. برای تریدر شدن شما نیاز به مطالعه، شناخت کامل رفتار بازار، تجربه و استراتژی ترید خود را داشته باشید که ممکن است هزاران ساعت از شما زمان بگیرد. ترید شمشیر دو لبه است، همان‌طور که می‌توان با ترید درست و حساب شده سود‌‌های کلان بدست آورد، در ترید اشتباه به همان سرعت هم می‌توان تمام سرمایه‌ی درگیر در معامله را از دست داد. در جدول زیر خلاصه ای از مزایا و معایب را می‌توانید ببینید.

مزایای ترید ارز دیجیتال معایب ترید ارز دیجیتال
شروع با سرمایه کم آموزش زمان‌گیر است
رشد نمایی درآمد ریسک بالا

شما ممکن است مانند بسیاری دیگر از علاقه‌مندان به بازار‌های مالی با سبک سنگین کردن مزایا و معایب ترید کردن، آن را به عنوان مسیر کاری آینده خود انتخاب کنید و سپس به دنبال روش‌های ترید ارز دیجیتال باشید. در بخش پایانی من شما را با روش‌های ترید ارز دیجیتال آشنا می‌کنم.

 

روش‌های ترید ارز دیجیتال

شما برای اینکه به یک تریدر حرفه‌ای تبدیل شوید اول باید با روش‌های ترید ارز دیجیتال آشنا شوید. روش اول که ساده‌ترین این روش‌‌هاست، اسپات تریدینگ است.

نموداری از ارز دیجتال با کندل های سبز و قرمز در پس زمینه مشکی

اسپات تریدینگ

پایه‌ای‌ترین نوع خرید و فروش ارز دیجیتال اسپات تریدینگ (Spot Trading) است. در اسپات شما مثل هر کالای دیگری با موجودی حساب خود ارز را می‌خرید و صرافی ارز خریده شده را به کیف پول تعبیه شده در حساب صرافی شما واریز می‌کند. شما باید تا بالا رفتن قیمت در یک روند صبر کنید و سپس ارز خریداری شده را بفروشید و کسب سود کنید.

برای اینکار شما یا باید ارز دیجیتال خریداری شده را یا در کیف پول صرافی نگه دارید یا به یک کیف پول امن خصوصی انتقال دهید. من پیشنهاد می‌کنم یک کیف پول نرم افزاری یا سخت افزاری تهیه کنید و ارز خریداری شده را در آن‌جا نگه‌داری کنید چرا که امنیت بیشتری دارد. هنگام فروش شما باید دوباره ارز خریداری شده را به صرافی انتقال دهید و آن را به ریال یا استیبل کوین تبدیل کنید. برخی از کیف پول‌های دسترسی مستقیم به صرافی دارند و تبدیل ارز به استیبل کوین را راحت‌تر می‌کنند.

یکی از روش‌های دیگری که با اسپات تریدینگ می‌توانید ار آن کسب درآمد کنید، استفاده از اربیتراژ است. اربیتراژ زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت یک ارز دیجیتال در دو صرافی متفاوت است و شما به عنوان تریدر از این تفاوت قیمت استفاده می‌کنید، ارز را از صرافی ارزان‌تر خریده و در صرافی گران‌تر می فروشید. برای کسب سود با این روش شما نسبتاً به سرمابه بیشتر نیاز دارید.

سمت دیگر ماجرا پایین آمدن قیمت در روند نزولی بازار است که شما در آن متحمل ضرر می‌شوید. اما نوعی از ترید وجود دارد که حتی در بازار نزولی می‌تواند به شما سود بدهد، فیوچرز.

 

فیوچرز تریدینگ

فیوچرز تریدینگ (Futures Trading) معمولا بخشی جدا از اسپات تریدینگ دارد و کار با ان بسیار با اسپات متفاوت است. فیوچرز چیزی شبیه به پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال در آیندۀ نزدیک است. شما مقداری سرمایه در یک پوزیشن لانگ(Long) یا شورت(Short) درگیر می‌کنید و اگر پیش‌‌بینی صعودی یا نزولی شما درست در بیاید، هر چقدر که قیمت طبق پیش‌بینی بیشتر بالا یا پایین برود، شما سود بیشتری می‌کنید.

فیوچرز تریدینگ با داشتن اهرم لوریج پتاینسیل سود به مراتب بیشتری نسبت به اسپات تریدرینگ دارد اما به همان نسبت اگر بازار طبق پیش بینی شما پیش نرود، شما با سرعت خیلی بیشتر سرمایه خود را از دست می‌دهید و حتی ممکن است لیکویید شوید. اینجا به جمله معروف سرمایه‌گذاران می‌رسیم که می‌گویند به دنبال ریسک زیاد، سود زیاد می‌آید. فیوچرز تریدینگ با داشتن اهرم لوریج برای اسکالپر‌ها که با نوسانات کوچک بازار ترید و کسب درآمد می‌کنند بسیار مناسب است.

پیشنهاد می‌کنم قبل از ورود به فیوچرز تریدینگ حتما مطالعه و تمرین کافی در زمینه‌ی تحلیل تکنیکال و فاندامنتال، استراتژی‌های ترید و رفتار بازار داشته باشید تا سرمایه خود را از دست ندهید. روش دیگری از ترید وجود دارد که افراد علاقه‌مند اجازه می‌دهد از دانش افراد حرفه‌‌ای در این زمینه استفاده کنند و حتی بدون کسب دانش کافی کسب سود کنند.

 

سوشال تریدینگ

در پلتفرم‌های سوشیال تریدینگ (Social Trading) شما می‌توانید حساب باز کنید و معاملات افراد با تجربه و موفق را دنبال کنید. با دنبال کردن معاملات افراد موفق شما از تجربه و علم آن‌ها بهره می‌برید و اگر معاملات شما در سود بسته شود، درصدی از آن سود برای فرد حرفه‌ای می‌رود.

سوشیال تریدینگ بستر خوبی را برای افراد ایجاد کرده تا بتوانند علم و استراتژی‌های موفق خود را با دیگران به اشتراک بگذارند یا از افراد موفق در این زمینه بیاموزند. من این روش را معمولا به افراد بی تجربه یا کم تجربه در ترید پیشنهاد می‌کنم.

 

آپشنز تریدینگ

آپشنز تریدینگ از پیشرفته‌ترین نوع معاملات است و اگر شما چندید سال در زمینه‌ی معاملات سابقه ندارید به شما پیشنهاد نمی‌شود. آپشنز تریدینگ را با یک مثال بهتر می توان توضیح داد.

به عنوان مثال، شما تمایل به خرید ارزی دارید اما این خرید ریسک بسیار بالایی دارد. به همین دلیل شما به فرد دیگری مبلغی را پرداخت می‌کنید که ریسک را از شانۀ شما بردارد. این فرد از شما ۳۰۰دلار می‌گیرد و طبق قرارداد ریسک را متحمل می‌شود. حال اگر قیمت ارز در بازۀ زمانی تعیین شده بالا رود و شما ۱۰۰۰$ سود کنید، فرد بیمه کننده یا خریدار ریسک ۳۰۰$ پول بدون انجام کار خاصی بدست آورده و شما نیز چون ۳۰۰$ به فرد بیمه کننده پول داده‌اید، در واقع ۷۰۰$ سود کرده‌اید. حال اگر قیمت پایین برود، فرد بیمه کننده ۱۰۰۰$ ضرر می‌کند که جمع آن با ۳۰۰ دلاری که برای بیمه دریافت کرده، ۷۰۰$ ضرر خالص می‌شود. شما هم بجای ۱۰۰۰ دلار فقط ۳۰۰ دلار ضرر کرده‌اید که همان پول بیمه یا انتقال ریسک بوده است.

البته آپشنز تریدینگ مطالب خیلی گسترده‌ای دارد مانند تعیین قیمت برای مبادله ریسک، زمان قرارداد و نوسانات بازار که یادگیری آن، دانش و تسلط زیادی بر مفاهیم بازار می طلبد.

مروری بر ترید

ترید و معامله‌گری هزاران سال است که بین انسان‌ها رواج داشته و همواره یکی از جذاب‌ترین مشاغل بین افراد است.  اگر شما نیز جذب ترید شده‌اید و تصمیم دارید تبدیل به یک تریدر حرفه‌ای شوید اول از همه چیز باید شخصیت خود را بسنجید و ببینید که آیا شخصیت منسجم، منظم، با ثبات عاطفی و احساسی یک تریدر را دارید یا نه.

سپس مزایا و معایب ترید کردن را پیش روی خود بیاورید و بعد از سبک سنگین کردن آن روش ترید مناسب خود را انتخاب کنید و با ساخت استراتژی مناسب به یک تریدر موفق با درآمد بالا تبدیل شوید.

 

سوالات متداول ترید ارز دیجیتال

ترید کردن چیست؟

ترید به معنی خرید و فروش کالا, سهام و ارز است. ترید در بازار‌های مختلفی همچون کالا، سهام، فارکس و ارز دیجیتال امکان‌پذیر است.

آیا ترید ارز دیجیتال با گوشی ممکن است؟

بله، شما می‌توانید با یک گوشی و اتصال اینترنت به اکثر پلتفرم‌های ترید دسترسی داشته باشید. عیب گوشی همراه صفحه نمایش کوچک آن است که ممکن مانع از دیدن تمامی داده‌های مورد نیاز یک تریدر شود.

آیا ترید ارز دیجیتال بدون سرمایه اولیه ممکن است؟

پاسخ این سوال بستگی به مهارت‌های شما دارد، اگر شما تریدری ماهر و باسابقه هستید، برخی شرکت‌ها برای ترید سرمایه اولیه در اختیار شما می‌گذارند و عملا سرمایه اولیه از شما نمی‌خواهند. اما اگر این چنین نیست، شما به سرمایه اولیه نیاز دارید.

آیا ترید ارز دیجیتال در ایران ممکن است؟

بله، اگر‌چه به دلیل تحریم‌‌های مالی ایالات متحده آمریکا، بسیاری از صرافی‌های خارجی اجازه فعالیت به کاربران ایرانی را نمی‌دهند، امکان ترید با صرافی‌های داخلی و بعضا خارجی وجود دارد. همچنین برخی شرکت‌های واسطه در ایران امکان ترید در صرافی‌های تحریم‌کننده ایرانیان را فراهم کرده‌اند.

چگونه ترید ارز دیجیتال را شروع کنیم؟

برای شروع ترید ارز دیجیتال شما اول نیاز به ثبت نام و بسته به صرافی مخاطب، احراز هویت دارید. سپس در بخش Spot یا Futures می‌توانید به ترید کردن بپردازید. توجه داشته باشید که ترید کردن ریسک بالایی دارد و لازمه آن علم و شناخت کافی بازار‌های مالی است.

لینک منبع

آیا از لندو وام بگیریم؟ ارزیابی سامانه وام خرید اینترنتی لندو
نقد و بررسی فیلم Inside داخل پنت هاوس | هنر مرگ آفرین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

GIF