0
لطفاوارد شویدیاثبت نام کنیدبرای انجام این کار.

 

بهترین فیلم های کلاسیک ژاپنی

سینمای ژاپن، یکی از مهم ترین و اساسی ترین بخش های سینمای غیرانگلیسی زبان است که اگر به فیلم های هنری و کلاسیک، علاقه داشته باشید، حتما آن را می شناسید. آکیرا کوروساوا، کنجی میزوگوچی و ماساکی کوبایاشی، از معروف ترین و بهترین کارگردان های ژاپنی هستند که در عصر کلاسیک سینما، با حداقل امکانات، ثابت کردند که برای ساخت یک فیلم خیره کننده، فوق العاده، به یادماندنی و بدون تاریخ انقضا، شما به فناوری های آنچنانی نیاز ندارید و تنها چیزی که لازم است، ذوق و قریحه عوامل و یک کارگردان کاربلد است که می داند دارد چه کار می کند. در این لیست، قصد داریم ده تا از بهترین فیلم های ژاپنی کلاسیک را به شما معرفی کنیم که هنوز که هنوز است، تماشایی هستند و در زمان خود، تاثیر عمیقی بر سینما و فیلم های بعد از خود گذاشتند. با مجله وارونه همراه باشید.

راشومون / Rashomon

راشومون از بهترین فیلم های ژاپنی کلاسیک

فیلم راشومون، شاهکار ماندگار آکیرا کوروساوا، و احتمالا، معروف ترین اثر کارنامه اوست. راشومون، یکی از فیلم های مهمی است که همچنان در کلاس های درس کارگردانی، تدریس می شود. این فیلم، به احتمال زیاد، بهترین فیلمی است که تاکنون به بررسی فلسفه عدالت پرداخته است. به طور کلی، هر قاب از فیلم های آکیرا کوروساوا، عین یک تابلوی نقاشی است و این نکته، در راشومون، به اوج خود می رسد. تمام لحظات در فیلم راشومون، براساس یک برنامه ریزی دقیق و فکر شده کارگردانی شده اند و هیچ لحظه زائد یا بدی در این فیلم وجود ندارد.

فیلم راشومون، به شکل تامل برانگیزی، به روایت چهار نفر از قتل یک مرد و تجاوز به همسرش می پردازد. هرکدام از آنها، دیدگاه متفاوتی به قضیه دارد و هر کس، به جنبه هایی توجه داشته که دیگران، چندان متوجهشان نشده اند. فیلم راشومون، در تمام مدت زمانش، شما را وادار به فکر کردن و قضاوت می کند و پس از پایان نیز، تا مدت های طولانی، شما را با سوالات متعددی راجع به اخلاقیات و عدالت در ذهنتان، رها خواهد کرد.

مرتبط: مکبث و سینما؛ نگاهی به هفت اقتباس سینمایی برتر از مکبث


زندگی / Ikiru

زندگی / Ikiru از بهترین فیلم های ژاپنی کلاسیک

فیلم “زندگی کردن”، کم سر و صداترین، اما پراحساس ترین فیلم آکیرا کوروساوای بزرگ است. این فیلم، محصول سال ۱۹۵۲ و در ژانر درام می باشد. فیلم “زندگی کردن” داستان آقای واتانابه را دنبال می کند؛ مردی سالخورده که بعد از فهمیدن اینکه سرطان بدخیم دارد، می خواهد در آخرین روزهای عمرش، پرمعنا زندگی کند. او در ابتدا، سعی می کند با پسر و عروسش ارتباط برقرار کند، اما تلاش هایش، به شکل غم انگیزی، شکست می خورند. او تسلیم می شود، اما بعد از اینکه یکی از همکارانش، یک توصیه ساده به او می کند، او تازه می فهمد که چه چیزی او را واقعا خوشحال می کند و در مسیر آرامش، قدم می گذارد.


داستان توکیو / Tokyo story

داستان توکیو / Tokyo story از بهترین فیلم های ژاپنی کلاسیک

شوکیشی و تومی، یک زوج سالخورده هستند که قصد دارند بعد از مدت ها، به توکیو سفر کنند و فرزندانشان را ببینند. پسر بزرگ آنها، یک پزشک است و دخترشان، یک آرایشگر و هیچ کدام، به اندازه کافی وقت ندارند تا با والدینشان بگذرانند. در نتیجه، شوکیشی و تومی، تصمیم می گیرند به ملاقات همسر پسر کوچکترشان، که در جنگ کشته شده، بروند و ببینند آیا می توانند کمپانی خانوادگی شان را به او بسپارند یا نه.

فیلم داستان توکیو، فیلمی به کارگردانی یاسوجیرو اوزو و محصول سال ۱۹۵۳ است. این فیلم، امتیاز ۸.۲ در IMDB و امتیاز صد درصد را در راتن تومیتوز دریافت کرده است. فیلم داستان توکیو، مناسب مخاطبان باحوصله است که تم های احساسی آن را درک می کنند و می توانند با حس جدایی موجود در خانواده، ارتباط برقرار کنند. اگر از فیلم های کلاسیک لذت می برید، نباید داستان توکیو را از دست بدهید.

 

هفت سامورایی / Seven Samurai

هفت سامورایی از بهترین فیلم های ژاپنی کلاسیک

فیلم هفت سامورایی، سومین اثر از آکیرا کوروساوا در این لیست است. این فیلم، امتیاز ۸.۶ در IMDB و امتیاز صد درصد در راتن تومیتوز را کسب کرده است. فیلم هفت سامورایی، که در آن زمان فیلم پرهزینه ای بود، در سال ۱۹۵۴ منتشر و با بازخوردهای بسیار مثبتی روبرو شد. این فیلم اکشن و درام، مدت زمانی طولانی دارد (سه ساعت و بیست و هفت دقیقه) و مناسب مخاطبان صبور و باحوصله است.

فیلم هفت سامورایی، داستان یک سامورایی است که برای محافظت از روستایش، شش سامورایی دیگر را هم جمع می کند و از آنها می خواهد به همراه او، به مردم روستا یاد بدهند که چگونه از خود محافظت کنند. همینطور که آنها، مردم روستا را تعلیم می دهند، اتفاقات غیرمنتظره ای می افتد و شرایط، به آن خوبی که آنها می خواهند، پیش نمی رود.

 

اوگتسو / Ugetsu

اوگتسو از بهترین فیلم های ژاپنی کلاسیک

فیلم اوگتسو، با امتیاز ۸.۲ در IMDB، یکی دیگر از فیلم های شاخص ژاپنی است که موفق به کسب امتیاز صد درصد در راتن تومیتوز شده است. این فیلم، داستان دو دهقان است که سعی دارند در هنگام جنگ های داخلی ژاپن در قرن شانزدهم، زندگی خود را در یک شهر بگذرانند. این فیلم، محصول سال ۱۹۵۳ است و کارگردان آن، کنجی میزوگوچی، فیلمساز بزرگی است که آثار مشهور و مهمی مانند خواهران گیون، خیابان شرم و زندگی اوهارو را در کارنامه دارد.


یوجیمبو / Yojimbo

یوجیمبو / Yojimbo از بهترین فیلم های ژاپنی کلاسیک

فیلم یوجیمبو، فیلم فوق العاده دیگری از آکیرا کوروساواست که در سال ۱۹۶۱ منتشر شد. این فیلم، داستان یک رونین (سامورایی بدون ارباب) را دنبال می کند که در حین سفر کردنش، به یک روستا می رسد که در آن، دو لرد بر سر منطقه قمار منطقه، با هم اختلاف دارند. او نام سانجورو را برای خودش انتخاب می کند و هر دو لرد را، قانع می کند تا او را به عنوان محافظ شخصی خودشان، استخدام کنند. او به شکلی هنرمندانه، آتش اختلاف و دشمنی آنها را شعله ور می کند و با به جان هم انداختن آنها، یک جنگ تمام عیار در روستا به راه می اندازد. فیلم یوجیمبو، دنباله ای به نام سانجورو نیز دارد که دیدنش خالی از لطف نیست.


هاراکیری / Harakiri

هاراکیری از بهترین فیلم های ژاپنی کلاسیک

فیلم هاراکیری با امتیاز ۸.۶ در IMDB و صد درصد در راتن تومیتوز، یکی از بهترین فیلم های سامورایی تاریخ محسوب می شود. این فیلم، محصول سال ۱۹۶۲، و ساخته ماساکی کوبایاشی است. این فیلم، درباره هانشیرو، یک سامورایی میانسال است که به کاگیو، ارباب فئودال، مراجعه می کند تا از او، یک مکان برای خودکشی درخواست کند. با این حال، بعد از اینکه هانشیرو، با چیجیوا، یک سامورایی جوان، ملاقات می کند، تصمیم می گیرد که خودکشی را به تعویق بیاندازد و وارد یک ماجراجویی شود.


کوایدان / Kwaidan

کوایدان از بهترین فیلم های ژاپنی کلاسیک

فیلم Kwaidan، یک فیلم آنتولوژی به کارگردانی ماساکی کوبایاشی و محصول سال ۱۹۶۴ است. این فیلم، امتیاز ۷.۹ را در IMDB و امتیاز نود و یک درصد را در راتن تومیتوز دارد. کلمه Kwaidan، در واقع یک کلمه ژاپنی به معنای “داستان روح و اشباح” یا “داستان ترسناک” است و چهار داستان مجزا و جداگانه را روایت می کند: اول داستان یک سامورایی بی پول که به خاطر پول ازدواج می کند، ولی با عواقب ناراحت کننده ای روبرو می شود، مردی که یک بانوی سفید جانش را نجات می دهد، ولی این لطف، قیمتی هم دارد، یک نوازنده نابینا، که مجبور می شود برای جماعت اشباح اجرا کند و یک نویسنده، که ناگهان خودش را در میان داستان یک سامورایی پیدا می کند.

 


گودزیلا / Godzilla

گودزیلا از بهترین فیلم های ژاپنی کلاسیک

شما حتما گودزیلا را می شناسید، مگر اینکه پشت کوه زندگی کرده باشید. گودزیلا، در دنیای امروز، تبدیل به نماد مهمی شده که سالانه در چندین فیلم، انیمیشن، کمیک، بازی، اسباب بازی و محصولات جانبی، حضور پیدا می کند. گودزیلا، به عنوان یادآور بمباران شیمیایی هیروشیما و ناکازاکی و تجسم فیزیکی جنگ هسته ای، نقش استراتژیکی در محتوای رسانه ها دارد.

فیلم اورجینال گودزیلا، محصول ژاپن و به کارگردانی ایشیرو هونداست و در سال ۱۹۵۴ منتشر شده است. این فیلم، در ژاپن بعد از بمباران هسته ای جریان دارد؛ زمانی که یک هیولای غول پیکر و ترسناک مارمولک مانند، با نفس آتشین، ظاهر می شود و ویرانی هایی جبران ناپذیر از خودش به جا می گذارد. دانشمندان، متوجه می شوند که علت به وجود آمدن این هیولا، با لقب گودزیلا، بمباران هسته ای است و مواد تشکیل دهنده بمب، چنین تاثیری بر طبیعت داشته اند. دولت، با جمع کردن دانشمندان، از آنها می خواهد راه حلی برای متوقف کردن این هیولا پیدا کنند.

 


دژ مخفی / The Hidden Fortress

دژ مخفی از بهترین فیلم های ژاپنی کلاسیک

فیلم دژ مخفی، ششمین فیلم آکیرا کوروساوا در این لیست است و به نظر می رسد منبع الهام سری جنگ ستارگان، همین فیلم است. این فیلم، در سال ۱۹۵۸ منتشر شده است و درباره دو دهقان، با نام های تاهی و ماتاشیچی است که سعی دارند از جنگ ها و درگیری های قبیله شان، سود ببرند. آنها قبول می کنند یک مرد و زن را، که تصور می کنند رعیت های عادی هستند، در ازای طلا به محل امن برسانند. هرچند، آنها اطلاع ندارند که زن، یک شاهدخت و مرد، یک ژنرال است. در حالی که ژنرال، باید مهارت های رزمی اش را، حفظ کند، این دو نفر، به سختی سعی می کنند هویت خود را از دیگران پنهان نگه دارند.

امیدواریم که از معرفی بهترین فیلم های ژاپنی کلاسیک لذت برده باشید مثل همیشه نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

 

لینک منبع

روایتی از یک برند برنده؛ چطور تیم مارکتینگ فیلم باربی دنیا را فتح کرد
مرثیه‌ای برای نئولیبرالیسم مترقی | نانسی فریزر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

GIF